Maďarsko 1977 - Jósvafö

Termín: 6. 8. - 14. 8. 1979

Účast: Zdeněk Tesařík, Karel Ondra, Ota Brouk

Zapsal: Ota Brouk

 

1. den  - pátek 6. 8.

Jeli jsme obvyklou cestou na Slovensko. Vyjeli jsme asi kolem 15. hodiny. Přespali jsme ještě na našem území, protože přechod "premáva" jen od 8 do 18 hod.

 

2.den - sobota 7. 9.

Ráno jsme se vzbudili asi kolem 7. hodiny. Nasnídali jsme se, vypsali celní prohlášení a hurá do Maďarska. Jeli jsem přímo k Jósvafö. Zde již nás čekali kluci, kteří nám pomohli donést věci k táboru. Zde jsme si postavili stany a zařídili vše nutné k žití v táboře. Večeři jsme nevařili, protože byla zdarma. A to bylo vynikající. Ještě ten den jsme se podívali do jeskyně. Opět na nás dýchl "Dóm gigantů", svou velikostí a obrovitostí. Šli jsem spát asi kolem 12. hodiny v noci.

 

3. den - neděle 8. 8.

Tento den pro nás naplánovali trasu Aggtelek - Jósvafö.Je to asi 10 km. člověk celou cestu jde velkými a mohutnými dómy a chodbami a je obklopen takovou spoustou krápníků, že to ke konci vůbec nevnímá. K večeru jsme došli do tábora docela utahaní.

 

4. den - pondělí 9. 8.

Tento den byl pracovní, byli jsme v jeskyni dosti dlouho. Nosili jsme fošny. Vrátili jsme se k večeru.

 

5. den - úterý 10. 8.

Tento den jsme také pracovali na výkopu "českého kanálu", kterého jsme udělali pořádný kus práce, za celý den.

 

6. den - středa 11. 8.

Tento den nás kluci vzali na Stix a viděli jsme naši státní hranici z druhé strany. Ještě týž den jsme dělali jeskyni Vass Imre, která se nám všem líbila, a byli jsme překvapeni čistou, bílou, živou a nádhernou krápníkovou výzdobou vůbec neponičenou. Byla to prostě nádhera.

 

7. den - čtvrtek 12. 8.

Byli jsme v Rutabani a potom ještě ten den odjez do Československa. Zde jsme přespali poblíž Silické Brezové.

 

8. den - pátek 13. 8.

Prohlídka celé jeskyně Milady i za polosifonem, no prostě nádhera. Výzdoba neponičená. Polosifon je nepříjemný, protože je tam hodně vody a hlavně bláta, do kterého se člověk proboří až nejmíň po kolena. Nesmí se hlavně zůstat stát. Po prohlédnutí jsme odjeli domů.

 
Copyright © 2006 Váš prostor, s.r.o. - všechna práva vyhrazena