Brezno pri gamsovi glavici 82

ZO ČSS 6-14 Suchý žleb

Vedoucí: RNDr. Vladislav Kahle

 

Výprava, která měla za cíl sestup do nejhlubší propasti Jugoslávie se uskutečnila ve dnech 17. 8. – 31. 8. 1982. Naplánován byl také sestup do Brezna pri Leški planini.

Účastníci výpravy: RNDr. Vladislav Kahle (vedoucí), Ota Brouk, RNDr. Jiří Otava, Alois Nejezchleb (ZO ČSS 6-04) a Radko Tásler (ZO ČSS 5-02), který se k výpravě připojil až v Jugoslávii a zúčastnil se sestupu do Brezna při gamsovi glavici.

Přeprava byla zajištěna dvěma osobními auty po trase Brno – Bratislava – Szombathely – Nagykanizsa – Maribor – Ljubljana – Kranj.

 

Brezno pri Leški planini

Jeskyně se nachází v pohoří Jelovica v n.v. 1140 m. Byla objevena jeskyňáři z Kranje v roce 1978 a ještě během tohoto roku v ní bylo dosaženo hloubky 536 metrů. Má vertikální charakter a na některých místech i krápníkovou výzdobu. V hloubce 200 m a 300 m se nachází větší prostory. V jeskyni se nevyskytují žádné meandry a sestup není technicky náročný. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 6-8 oC.

Průběh akce: Sestup jsme uskutečnili ve dnech 20. 8. – 21. 8. Společně s námi sestupoval i místní speleolog Slauc Manfreda. Průstup proběhl bez problémů, až na několikahodinové zdržení v Biserné dvoraně v důsledku zvýšeného vodního stavu.

Po této akci jsme se přesunuli přes Bled k Bohinskému jezeru, kde jsme začli s přípravami na další akci.

 

Brezno pri gamsovi glavici

Jeskyně leží v Julských Alpách v n.v. 1610 m. Je dosažitelná po nově zbudované silnici Stará Fužina – planina Blato. Odtud dále po červené turistické značce přes planiny při Jezeru a Višenik. Byla objevena v roce 1969 jeskyňáři z klubu Železničar z Ljubljany. V roce 1972 bylo v jedné větvi dosaženo hloubky 444 metrů. Hlavní problém však byla úžina Mučilnica, která se nachází v hloubce 327 m. Podařilo se ji překonat až v roce 1977. Při dalších akcích bylo do roku 1979 dosaženo hloubky 768 m, která byla zvětšena polskými speleology na -777 metrů. Jeskyně má vertikální charakter. Maximálně 30 m hluboké propasti jsou přerušovány dlouhými a úzkými meandry. Od hloubky 550 m začínají chodby velkých rozměrů, které postupně klesají až do konečné hloubky. Průměrná roční teplota v jeskyni jsou 2 oC.

Průběh akce: Sestup jsme uskutečnili ve dnech 24. 8. – 28. 8. Použili jsme jednolanové techniky. Jeskyně je osazena spity, k postupu jsou potřeba jenom plaketky. Dna jsme dosáhli po 17tihodinovém nepřetržitém lezení, když den předtím jsme si propast vystrojili do hloubky 327 m před Mučilnicu. V jeskyni jsme i s jedním bivakem celkem strávili 50 hodin. Mimo velmi technicky náročného sportovního sestupu jsme provedli i průzkum stoupajících chodeb nad Harmonikou. Zastavili jsme se u velmi úzkého průlezu, na jehož překonání by bylo potřeba více času.

Po jeskyňářích z Polska jsme byli teprve druhá zahraniční výprava, které se podařilo dosáhnout dna tohoto systému.

Poznámka: vodní stav v jeskyni je silně závislý na počasí.

 

Použitá literatura:     Naše jame č. 20

                               Globine gorenjske 1980

 

Psáno pro Speleofórum 83

 

 

    Zobraz jako náhledy Zobraz velké fotky pod sebou Spusť prohlížeč

Copyright © 2006 Váš prostor, s.r.o. - všechna práva vyhrazena